Příprava kávy

Na kvalitě kávy záleží

Základem opravdu jedinečné chuti a dokonalého aroma je kvalitní zrnková káva. Mountain Gorilla je dodavatelem prvotřídní kávy, která je pěstována v sopečném pohoří Mount Elgon v Ugandě.

Nákupem zrnkové kávy z ekologického zemědělství od místních farmářů navíc podpoříte záchranu horských goril.
Věnujte výběru zrnkové kávy maximální pozornost a nešetřete na ni!
Víte, že aroma kávy velmi lehce vyprchá, a proto je nejlepší zrnkovou kávu pomlít těsně před přípravou?
Zcela jistě si chcete svůj šálek s kávou vychutnat a zároveň cítit neodolatelné kávové aroma.

Meleme, meleme kávu…

Na trhu existuje široká nabídka kávomlýnků. Jelikož každý mlýnek umele kávu trochu jinak je před koupí nutné důkladně si promyslet o jak hrubě namletou kávu máte zájem. V žádném případě nemelte kávu v mixéru nebo kuchyňském robotu. Ten zrnka za vysokých otáček rozbije, ale v žádném případě nesemele. Pokud to myslíte s kávou opravdu vážně investice do ručního či elektrického kvalitního mlýnku se vám určitě vyplatí.

Mletá káva a její příprava

Víte, že v České republice se spotřebuje ročně přes 20 tisíc tun kávy?
Vychutnat si ji můžete v kavárnách, ale taková domácí kávička také není k zahození.

Myslíte, že opravdu znáte všechny možnosti, jak si lahodnou kávu připravit?
Turek nebo rozpustné? Klasika, která neomrzí.
Ale co třeba objevit nový způsob přípravy a dovolit kávě poskytnout vám maximum z její chuti a aroma!
Poznejte alternativní přípravy kávy a možná vám některá z nich přiroste k srdci.

Překapávací nebo espresso kávovar

S kávovary si v teple domova připravíte lahodnou kávu kdykoliv po ní zatoužíte. Dokážou ohřát vodu, disponují nádobou na šlehání mléka, předehřejí vám šálek, a dokonce se sami vyčistí. Vy máte na starost pouze obstarání kvalitní zrnkové kávy, kterou přes konzumací čerstvě namelete. Vychutnejte si šálek kávy jako z kavárny.

Dripper

Skleněný, plastový, kovový nebo keramický dripper je ideální pomůckou pro přípravu překapávané kávy. Nádoba ve tvaru trychtýře, do které pouze vložíte papírový filtr a středně namletou kávu. Po zalití horké vody směs překape přímo do šálku nebo konvičky.

Moka konvička

Snadná příprava espressa. Moka konvička na kávu se skládá ze tří nad sebe umístěných nádobek. Spodní nádobka se naplňuje vodou a do prostřední se nasype čerstvě namletá zrnková káva. Hotový a lahodný kávový nápoj je poté připraven v horní části. Na trhu lze zakoupit varianty pro běžný elektrický a plynový vařič, sklokeramické desky, indukci, ale i běžné elektrické varianty se zapojením do zásuvky.

French press

Kávová konvice french press pro snadnou a rychlou přípravu jemně namleté zrnkové kávy. Vyrobena je z odolného skla, doplňky jsou obvykle z kvalitního nerezu a plastu. Do konvice stačí nasypat kávu, spařit ji horkou vodou a stlačit sítko na dno. Hotovo!

Aeropress

Vše, co potřebujete je horká voda a kvalitní mletá káva. Kávové zařízení aeropress je odolné, lehké a díky své velikosti ideální společník na cestování. Zkoušet můžete různé druhy hrubosti namletí i dobu extrakce a najít si tak svůj originální postup přípravy kávy.

Chemex

Skleněná baňka z borosilikátového skla ve tvaru přesýpacích hodin je jednoduchý a originální designový přístroj na přípravu výborné kávy. Chemex je předělen dřevěnou úchytkou a přepásán koženou páskou. Filtr ze speciální buničiny výrazně ovlivňuje chuť připravované kávy. Dokonale filtruje usazeniny a zároveň propouští aroma oleje obsažené v čerstvě namleté kávě.

Džezva

Měděná nebo nerezová nádoba s úzkým hrdlem a dlouhou rukojetí původem z Turecka. Džezva (cezve) nebo také briki či brik by neměla chybět ve sbírce žádného milovníka kávy. Na ohni či sporáku se v džezvě zkaramelizuje cukr, poté se přidá voda a jemně mletá káva spolu s kořením. Třikrát vypěnit a na krátkou dobu odstavit. Ihned po tomto rituálu můžeme podávat.

Vakuum pot

Takzvaný kávový sifon není vhodný pro každodenní používání, ale zcela jistě tímto netradičním způsobem přípravy čerstvě namleté kávy každého ohromíte. Spodní nádoba vacpotu se ohřívá kahanem, díky čemuž se vodní pára dostane do druhé baňky, kde se mísí s kávou. Po odebrání kahanu spodní baňka zchladne a připravené kafe překape přes filtr zpět dolů. Kouzelné, že?

Na závěr…

Ať si připravujete kávu jakýmkoliv způsobem, vždy mějte na paměti, že nejlepší chuť a aroma má čerstvě namletá káva z kvalitních kávových zrn. Jen tak můžete připravit šálek kávy kterou si chuťové pohárky dokonale vychutnají!