O kávě

Káva je ovoce

Káva! Nejoblíbenější nápoj na světě, který vám dokáže zvednout tlak, rozproudit krev či zvýšit srdeční činnost.
Objevte silnou aromatickou vůni a jedinečnou chuť kávy s vysokým obsahem kofeinu, který dokáže povzbudit smysly a doplnit chybějící energii.

Exotický kávovník (Coffea) se řadí mezi ovocné dřeviny patřící do čeledi mořenovitých.
Po celý rok je stále zelený a jeho červené plody mají oválný tvar a jsou podobné třešni.
Pojďme společně poznat kávu o něco blíže…

Historie kávy

Podle legendy pochází káva z Etiopie, kde ji prý objevily pasoucí se kozy, které si pochutnávaly na červených plodech kávového keře. Jejich pasáček si všiml, že jsou po požití bobulí mnohem aktivnější a příběh povyprávěl opatovi z blízkého kláštera. Ten zkusil povařit plody ve vodě a dal je vypít mnichům. Mniši měli po vypití mnohem více energie a lépe se soustředili na modlení. Tak prý takto byly objeveny blahodárné účinky kávovníku. Zda je na této pověsti alespoň zrnko pravdy dnes již nezjistíme.
Je však doloženo, že v Jemenu se v 15. století zcela jistě káva pila. V Arábii v té době platil přísný zákaz na vývoz nepražených zrn, aby nemohlo dojít k vypěstování kávovníků nikde jinde na světě. Pašování takového ceněného produktu bylo jen otázkou času a je historicky prokázáno, že roku 1670 se dostala káva do Indie. V 17. století se již kávovníky pěstovali na zámořských koloniích a postupem času se rozšířili na všechny kontinenty ve kterých klimatické podmínky dovolovaly jeho pěstování.

Zrnková káva nadevše

Pokud je to jen trochu možné, dávejte přednost kávě zrnkové, kterou si umelete v kávovém mlýnku nebo drtiči těsně před její konzumací.
Odměnou vám bude jedinečná chuť i unikátní kávové aroma v té nejvyšší možné kvalitě.

Pokud však jen upřednostňujete kávu mletou vždy ji kupujte ve vzduchotěsné nádobě ze skla či keramiky nebo v sáčku s jednostranným ventilem který podporuje vypouštění CO2.
Zrnkovou i mletou kávu vždy skladujte na suchém a temném místě.
Kávové boby jsou plody z živé rostliny a mají omezenou trvanlivost.
Zcela jistě se nezkazí, ale postupem času se při nesprávném skladování mění chuť i aroma. Vyzkoušejte například výbornou kávu pěstovanou v sopečném pohoří Mount Elgon od přímého dovozce Mountain Gorilla.
Zrnkovou kávu od místních farmářů pěstovanou za přísných podmínek ekologického zemědělství prostě musíte ochutnat!

Arabika nebo Robusta?

Na světě nalezneme přes 120 objevených druhů kávovník, a to v podobě keřů, stromů i plazivých rostlin. Pro přípravu kávu jsou však typické pouze dva druhy, a to Arabika nebo Robusta. Oba tyto druhy se liší způsobem pěstování, chutí, velikostí a tvarem zrn, ale také především obsahem kofeinu.

Kávovník arabský (Coffea Arabica)

Chuťově rozmanitější je odrůda Arabika, která tvoří přibližně 70% celosvětové produkce kávy.
Ke kvalitnímu růstu potřebuje vyšší nadmořskou výšku v rozmezí 1300 až 2000 m n. m.

Než je vůbec možné Arabiku začít na kávové plantáži sklízet je nutné od jejího vysazení počkat přibližně 6 let.
Za toto dlouhé čekání však nabízí jedinečnou chuť ovocných, čokoládových nebo kořeněných tónů, dvojnásobný podíl cukru oproti Robustě a nižší obsah kofeinu (1,2 až 1,5 %).
Obsahuje také více zdravých tuků, vitamínů a antioxidantů.
Sklizeň výběrové kávy probíhá většinou ručně a sklízí se jen zralé a neponičené plody červené barvy.

Kávovník robusní (Coffea Canephora)

Milovníci kávy Robusta ocení zejména až 3x vyšší obsah kofeinu (2,2 až 2,8 %) oproti Arabika kávě. Typická zemitá, nahořklá a dřevitá chuť dodává této kávě opravdu jedinečnou chuť i aroma. Zrna Robusty mívají uprostřed zrna rovnou rýhu a díky tomu ji tak lze velmi snadno rozpoznat od Arabiky, která se vyznačuje zakřivenou rýhou v zrnu. První sklizeň lze u této odrůdy očekávat po 2-3 letech od vysazení. Tato rostlina potřebuje ke svému růstu teplejší a vyrovnané klima, proto je pěstována v nižších nadmořských výškách zhruba 200 až 600 m n. m. U této odrůdy kávy probíhá sklizeň nejčastěji pomocí česacích strojů což může mít za následek otrhání i ještě nedozrálých plodů.

Vychutnejte si každý den svůj šálek kafe s vůní dálek. Rozmanité vůně a chutě kávy z celého světa jsou připraveny roztančit chuťové pohárky a každodenně vnést do života každého požitek a energii.